Для журналістів правила роботи після продовження карантину не змінилися

25 березня на засіданні Кабінету Міністрів України було прийнято рішення про продовження карантину на території України, а також внесено деякі зміни до обмежень, що встановлюються карантином. Текст Постанови від 25 березня 2020 р. № 239 оприлюднено на сайті уряду 26 березня.

Головним положенням цієї Постанови – є продовження терміну дії карантину до 24 квітня 2020 року. Також знімаються обмеження роботи деяких суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів. 

Зокрема, дозволяють працювати магазинам, що торгують ветеринарними препаратами, кормами, пестицидами та агрохімікатами, насінням і садивним матеріалом, засобами зв’язку - за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту, а також дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів. Також уточнюються деякі обмеження щодо перевезення пасажирів різними видами транспорту.

При цьому зазначена Постанова не вводить обмеження на діяльність осіб, робота яких не передбачає прийняття відвідувачів – наприклад не обмежує роботу редакцій засобів масової інформації. 

Постанова не запроваджує заборону пересування населення, не забороняє і не обмежує транспортне сполучення легковими автомобілями. Постанова не вводить додаткових обмежень щодо продажу певних категорій товарів.

Таким чином правове регулювання діяльності засобів масової інформації – не змінюється. Права журналістів – не обмежуються, окрім власне правил додержання карантину (зокрема обов’язок використовувати засоби індивідуального захисту). Доступ до інформації, отримання інформації за запитами, у тому числі від органів влади, розповсюдження інформації тощо – регулюється загальними нормами інформаційного законодавства.

Нагадаємо, що карантин в Україні введено Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 (зі змінами, внесеними Постановою КМ № 215 від 16.03.2020}.

Також нагадаємо, що введення карантину і встановлення режиму надзвичайної ситуації постановами Кабінету Міністрів України і місцевими органами не означає введення в Україні надзвичайного стану. Надзвичайний стан передбачає значно більше обмежень, у тому числі в діяльності журналістів, проте вводиться за окремою процедурою, про що ІМІ повідомляло в матеріалі “Закони ВР не вводять надзвичайний стан і не обмежують діяльність журналістів – юридичний аналіз”.

Юрист ІМІ Алі Сафаров